STATUT
FUNDACJI AKTYWIZACJI ZAWODOWEJ I ROZWOJU
ROZDZIAŁ I
Postanowienia Ogólne
§ 1
- Fundacja Aktywizacji Zawodowej i Rozwoju – zwana dalej Fundacją działa na podstawie Ustawy z dn. 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach, przepisów prawa polskiego oraz postanowień niniejszego statutu.
- Fundacja została ustanowiona przez Katarzynę Romaniszyn – zwaną dalej Fundatorem, aktem notarialnym z dnia 18.05.2016 r. sporządzonym w Kancelarii Notarialnej w Pile.
- Siedzibą Fundacji jest miasto Piła.
- Czas trwania Fundacji jest nieoznaczony.
- Terenem działania Fundacji jest cały obszar Rzeczypospolitej Polskiej, przy czym w zakresie niezbędnym dla właściwego realizowania celów Fundacja może prowadzić działalność także poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
- Fundacja może współpracować z organizacjami krajowymi i zagranicznymi.
- Fundacja może prowadzić działalność odpłatną i nieodpłatną.
- Fundacja może używać skróconej nazwy „Fundacja Fazir”.
- Fundacja posiada osobowość prawną.
- Nadzór nad Fundacją sprawuje Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego.
- Fundacja używa pieczątek z danymi identyfikacyjnymi Fundacji.
- Nazwa i znak Fundacji podlegają ochronie prawnej.
- Dla celów współpracy z zagranicą Fundacja może posługiwać się nazwą w języku obcym.
§ 2
Fundacja może ustanawiać certyfikaty, odznaki, medale honorowe i przyznawać je wraz z innymi nagrodami i wyróżnieniami osobom fizycznym i prawnym zasłużonym dla Fundacji, przyczyniającym się do realizacji celów Fundacji.
ROZDZIAŁ II
Cele i zasady działania Fundacji
§ 3
Celem Fundacji jest działalność edukacyjna i doradcza oraz udzielanie wsparcia i pomocy osobom niepełnosprawnym, starszym i wykluczonym, a także osobom i rodzinom, które w wyniku niezależnych od nich zdarzeń losowych znalazły się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej.
§ 4
Dla realizacji tego celu Fundacja podejmuje, organizuje i prowadzi działania edukacyjne oraz oświatowe z zakresu ochrony zdrowia oraz rehabilitacji społecznej i zawodowej, m.in. w takich obszarach jak:
- Upowszechnianie dostępu obywateli do edukacji i informacji prawnej;
- Pomoc prawna także w miejscu zamieszkania i środowisku zainteresowanego;
- Propagowanie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, wspieranie i inicjowanie działań wspomagających rozwój demokracji, działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych;
- Upowszechnianie wychowywania, edukacji i nauki, w szczególności w dziedzinie prawa;
- Inicjowanie i wspieranie działań w zakresie pomocy społecznej oraz profilaktyki społecznej, w tym przeciwdziałaniu dyskryminacji i wykluczeniu;
- Pomoc osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywanie szans tych osób;
- Pomoc osobom niepełnosprawnym w pozyskaniu i doborze sprzętu rehabilitacyjnego oraz szkolenie ich w zakresie pełnego i właściwego jego wykorzystania;
- Propagowanie innowacyjnych technologii i metod w poradnictwie prawno-obywatelskim, rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz doradztwie zawodowym i psychologicznym;
- Rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych, promocja zatrudnienia i aktywizacja zawodowa osób pozostających bez pracy, zagrożonych utratą zatrudnienia lub pozostających w gorszym położeniu na rynku pracy poprzez podejmowanie działań zmierzających do podniesienia ich świadomości wartości i atrakcyjności na rynku pracy i w społeczeństwie;
- Ochrona i promocja zdrowia oraz zdrowego stylu życia, zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej. Upowszechnianie kultury fizycznej, sportu, turystyki i rekreacji;
- Organizowanie i prowadzenie usług związanych z doradztwem i edukacją w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej, zarządzania i kierowania;
- Działalność wspomagająca rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości;
- Upowszechnianie i ochrona praw konsumentów;
- Działania na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijanie kontaktów i współpracy między społeczeństwami;
- Promocja i organizacja wolontariatu;
- Działalność charytatywna;
- Współpraca z innymi organizacjami pozarządowymi, organami władzy oraz administracji na wszystkich szczeblach;
- Działalność szkoleniowo-doradcza w zakresie ratownictwa i ochrony ludności, pomoc ofiarom katastrof, klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych i wojen w kraju i za granicą.
§ 5
Fundacja realizuje swoje cele poprzez:
- Działalność doradczą;
- Organizowanie i prowadzenie warsztatów, szkoleń i treningów kształcących umiejętności psychospołeczne;
- Wspieranie w dochodzeniu roszczeń i egzekwowaniu praw, także poprzez prowadzenie postępowań sądowych w imieniu i na rzecz osób objętych działaniami Fundacji;
- Organizowanie i udział w konferencjach, seminariach, konsultacjach;
- Organizowanie imprez terenowych;
- Wsparcie i pomoc kobietom w powrocie do aktywności zawodowej;
- Szkolenia indywidualne i grupowe;
- Rozwijanie przedsiębiorczości wśród osób bezrobotnych oraz osób przygotowujących się do wejścia na rynek pracy;
- Prowadzenie działalności wydawniczej w zakresie realizacji celów statutowych;
- Inicjowanie, organizowanie i prowadzenie programów służących reintegracji społecznej osób wykluczonych społecznie, a zwłaszcza bezrobotnych, na terenie miejskim i wiejskim;
- Pomoc w powrocie na rynek pracy osobom długotrwale wykluczonym;
- Tworzenie kampanii informacyjnych, popularyzowanie i upowszechnianie w Internecie, środkach masowego przekazu oraz za pomocą wydawnictw w zakresie objętym celami Fundacji;
- Przeprowadzanie badań i sondaży, analizowanie i syntezowanie danych;
- Inne działania mogące przyczynić się do realizowania celów Fundacji.
Dla osiągnięcia swych celów Fundacja może wspierać działalność osób fizycznych, osób prawnych i innych jednostek organizacyjnych, których działalność jest zbieżna z celami Fundacji.
ROZDZIAŁ III
Majątek i dochody Fundacji
§ 6
Majątek Fundacji stanowi fundusz założycielski w kwocie 100000 zł (słownie: jeden tysiąc złotych) oraz inne mienie nabyte przez Fundację w toku jej działania.
§ 7
- Przychody Fundacji pochodzą z:a) Darowizn, spadków, zapisów otrzymywanych zarówno z kraju, jak i z zagranicy; b) Grantów, dotacji i subwencji; c) Zbiórek publicznych, imprez okolicznościowych, aukcji i loterii; d) Dochodów z działalności gospodarczej; e) Dochodów z majątku Fundacji; f) Odsetek i lokat bankowych; g) Innych dochodów.
- Całość dochodów uzyskiwanych przez Fundację jest przeznaczona wyłącznie na działalność statutową.
§ 8
Fundacja nie może udzielać pożyczek lub zabezpieczać zobowiązań majątkiem Fundacji w stosunku do jej członków, członków organów lub pracowników oraz osób, z którymi członkowie, członkowie organów oraz pracownicy Fundacji pozostają w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia, albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli zwanych dalej „osobami bliskimi”.
§ 9
Fundacja nie może przekazywać majątku Fundacji na rzecz członków Zarządu Fundacji, członków Rady Fundacji, pracowników Fundacji oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach.
§ 10
Fundacja nie może wykorzystywać majątku Fundacji na rzecz członków Zarządu Fundacji, członków Rady Fundacji, pracowników Fundacji oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika ze statutowego celu Fundacji.
§ 11
Fundacja nie może nabywać towarów i usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie Zarządu Fundacji, członkowie Rady Fundacji, pracownicy Fundacji oraz ich osoby bliskie na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.
ROZDZIAŁ IV
Władze Fundacji
§ 12
Władzami Fundacji są:
- Fundator
- Zarząd Fundacji – zwany dalej Zarządem
- Rada Fundacji – zwana dalej Radą.
Fundator
§ 13
- Fundator: a) Nadaje statut Fundacji i do czasu powołania Rady dokonuje w nim niezbędnych zmian; b) Powołuje pierwszy jednoosobowy Zarząd Fundacji na dwuletnią kadencję; c) Powołuje pierwszą Radę Fundacji i zatwierdza jej Regulamin pracy; d) Przyjmuje sprawozdania Rady Fundacji; e) Udziela absolutorium Radzie Fundacji.
- W przypadku śmierci Fundatora, w jego miejsce wstępuje jego najstarszy spadkobierca lub inna osoba wskazana w testamencie. Osoba wstępująca w miejsce Fundatora nabywa uprawnienia przewidziane w niniejszym Statucie dla Fundatora.
Zarząd
§ 14
- Pierwszy Zarząd powołuje Fundator – kolejny skład Zarządu jest wybierany i powoływany przez Radę.
- Zarząd powoływany przez Radę na 5-letnią kadencję składa się z 3 członków, w tym z Prezesa i Wiceprezesa.
- Zarządem Fundacji kieruje Prezes Zarządu. Jest on Kierownikiem zakładu w rozumieniu prawa pracy.
- Fundator może pełnić funkcję w Zarządzie.
- Funkcję członka Zarządu można pełnić przez więcej niż jedną kadencję.
- Członkowie Zarządu mogą za swą pracę pobierać wynagrodzenie. Do ustalenia warunków umowy i jej zawierania z członkami Zarządu upoważniona jest Rada.
- Członkostwo w Zarządzie ustaje na skutek: a) Złożenia pisemnej rezygnacji na ręce rady; b) Utraty praw obywatelskich na skutek skazania wyrokiem sądu za przestępstwo popełnione z winy umyślnej ścigane z oskarżenia publicznego lub za przestępstwo skarbowe; c) Śmierci członka Zarządu; d) Odwołania przez Radę.
- Zarząd w całości lub każdy z jego członków indywidualnie może być odwołany w każdym czasie przed upływem kadencji w drodze uchwały podjętej jednomyślnie przez wszystkich członków Rady.
§ 15
- Zarząd kieruje Fundacją i reprezentuje ją na zewnątrz.
- Do kompetencji Zarządu należy:
- Kierowanie bieżącą działalnością Fundacji;
- Realizacja celów statutowych;
- Sporządzanie planów pracy i budżetu;
- Sprawowanie zarządu majątkiem Fundacji;
- Reprezentowanie Fundacji na zewnątrz;
- Zatrudnianie pracowników i ustalanie im wynagrodzenia;
- Składanie do Rady wniosków o zmianę statutu;
- Wnioskowanie do Rady o połączenie lub likwidację Fundacji.
- Zarząd może ustanowić pełnomocników do kierowania oddziałami Fundacji, określając im zakres pełnomocnictwa do składania oświadczeń woli oraz do kierowania jednostkami, a także pełnomocników do prowadzenia określonych pełnomocnictwem spraw i w tym zakresie do składania woli.
- Zarząd co roku zobowiązany jest przedkładać Radzie roczne sprawozdanie z działalności Fundacji.
§ 16
- Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz na kwartał.
- Posiedzenia Zarządu zwołuje Prezes, przesyłając zawiadomienia pocztą elektroniczną, a w przypadku braku takiej możliwości – listem poleconym, na co najmniej 7 dni przed terminem spotkania.
- O terminie spotkania muszą być prawidłowo powiadomieni wszyscy członkowie Zarządu.
- Zarząd podejmuje decyzje w formie uchwał zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy liczby członków. Jeśli dalsze postanowienia nie mówią inaczej, to w przypadku równego rozłożenia głosów decyduje głos Prezesa.
Rada Fundacji
§ 17
- Rada jest organem kontrolno-nadzorczym, opiniującym i inicjatywnym Fundacji.
- Rada składa się z 3–5 członków wybieranych na 5-letnią kadencję. Rada wybiera ze swego grona Przewodniczącego Rady, który kieruje jej pracami.
- Członków pierwszej Rady powołuje Fundator w terminie 3 miesięcy od dnia zarejestrowania Fundacji. Następnych członków Rady, na miejsce członków, którzy przestali pełnić tą funkcję lub dla poszerzenia składu, powołuje Fundator na wniosek Rady lub Zarządu.
- W szczególnie uzasadnionych przypadkach odwołanie członka Rady może nastąpić przez podjęcie jednomyślnej decyzji przez pozostałych członków Rady.
- Członkostwo w Radzie wygasa na skutek: a) Dobrowolnego ustąpienia złożonego pisemnie na ręce Przewodniczącego Rady; b) Utraty praw obywatelskich na skutek skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo popełnione z winy umyślnej, ścigane z oskarżenia publicznego lub za przestępstwo skarbowe; c) Na skutek odwołania, o którym mowa w punkcie 4 niniejszego paragrafu; d) Śmierci członka.
- Członkowie Rady: a) Nie mogą być skazani prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo popełnione z winy umyślnej, ścigane z oskarżenia publicznego lub za przestępstwo skarbowe; b) Mogą uzyskiwać z tytułu pełnienia funkcji i pracy w Radzie zwrot uzasadnionych kosztów i wynagrodzenie w wysokości nieprzekraczającej przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, ogłoszonego przez Prezesa G.U.S. za rok poprzedni.
§ 18
Do zadań Rady Fundacji należy:
- Wytyczanie głównych kierunków działania Fundacji.
- Nadzór i kontrola działalności Fundacji, a w szczególności kontrola jej stanu majątkowego.
- Zatwierdzanie rocznych sprawozdań Zarządu z działalności Fundacji oraz udzielanie absolutorium Zarządowi.
- Powoływanie i odwoływanie członków Zarządu, w tym Prezesa Zarządu, na kolejną i następne 5-letnie kadencje.
- Podejmowanie decyzji o zmianie Statutu Fundacji.
- Podejmowanie uchwał o połączeniu z inną Fundacją lub o likwidacji Fundacji.
- Podejmowanie wszelkich uchwał w sprawach niezastrzeżonych do kompetencji innych organów Fundacji.
§ 19
- Rada zbiera się co najmniej raz w roku.
- Radę zwołuje Przewodniczący Rady z własnej inicjatywy lub na wniosek Zarządu, złożony na piśmie.
- Rada podejmuje decyzje w formie uchwał zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy liczby członków, jeśli inne postanowienia Statutu nie stanowią inaczej.
- Posiedzenie Rady może być zwołane w trybie nadzwyczajnym dla rozpatrzenia sprawy o szczególnym charakterze, z inicjatywy Zarządu, Przewodniczącego Rady, przynajmniej 2 członków Rady, na wniosek złożony na piśmie wraz z uzasadnieniem.
- Nadzwyczajne posiedzenie Rady powinno być zwołane nie później niż w ciągu 2 tygodni od złożenia wniosku.
- Każdy członek Rady dysponuje jednym głosem. W razie równej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego.
- Posiedzenie Rady prowadzi Przewodniczący lub inny członek Rady przez niego wskazany.
Sposób reprezentacji oraz zaciągania zobowiązań majątkowych
§ 20
Do składania oświadczeń woli w imieniu Fundacji, w tym w sprawach majątkowych, upoważniony jest Prezes Zarządu lub 2 członków Zarządu działających łącznie.
ROZDZIAŁ V
Postanowienia końcowe
§ 21
- Zmian w treści Statutu Fundacji dokonuje Rada większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy liczby członków uprawnionych do głosowania.
- Zmiana Statutu nie może w istotny sposób naruszać celów realizowanych przez Fundację.
§ 22
- Fundacja dla bardziej efektywnego realizowania swych celów może połączyć się z inną Fundacją.
- Połączenie z inną Fundacją nie może nastąpić, jeśli w jego wyniku w istotny sposób mógłby ulec zmianie cel Fundacji.
- Decyzję o połączeniu się Fundacji z inną Fundacją podejmuje Rada większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy liczby członków uprawnionych do głosowania.
§ 23
- Fundacja ulega likwidacji w razie osiągnięcia celów, dla których została ustanowiona, lub w razie wyczerpania się jej środków finansowych i majątku.
- O likwidacji Fundacji Zarząd zawiadamia Ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego, który sprawował nadzór nad Fundacją.
- Decyzję o likwidacji podejmuje Rada większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy liczby członków uprawnionych do głosowania.
- Likwidację przeprowadza wyznaczony przez Fundatora likwidator, któremu w trakcie likwidacji przysługują wszelkie prawa i obowiązki Zarządu.
- Środki finansowe i majątek pozostały po likwidacji Fundacji mogą być przeznaczone mocą uchwały Rady na rzecz organizacji działających w RP o podobnych celach.
§ 24
W sprawach nieuregulowanych niniejszym Statutem zastosowanie mają przepisy zawarte w Ustawie z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach oraz inne przepisy prawa.
Katarzyna Romaniszyn